Bez dwóch zdań sztuka to rzecz względna i na przestrzeni lat, wprowadzano do niej coraz to nowsze nurty. Wiele z nich zyskało międzynarodową sławę, z kolei inne wykorzystywane były głównie w obrębie jednego regionu, nie przebijając się do szerszej grupy odbiorców. Jedno jest pewne. Malarze sięgali po coraz to nowsze sposoby wyrażania i przekazywania emocji za pośrednictwem swoich dzieł. Jednym z młodszych kierunków w sztuce malarstwa jest nurt tak zwany pop art.
Początki sztuki pop art
Mówi się, że jest to stosunkowo młody kierunek w sztuce, ponieważ narodził się on dopiero w latach 50 XX wieku. Mówiąc dokładniej, jego promotorem stał się znany ówcześnie krytyk literacki Lawrance Alloway, który to w 1952 r. na łamach jednego z czasopism po raz pierwszy użył właśnie tego terminu.
Co ciekawe, z początku często sztukę pop art łączono lub szukano jej podobieństw w innym kierunku malarstwa, jakim był ekspresjonizm abstrakcyjny, mający pewne cechy wspólne z obrazami w stylu pop art.
Główne cechy obrazów pop art
Czym charakteryzuje się ten kierunek malarski? Jest on bez wątpienia jednym z łatwiejszych do rozpoznania nawet przez osoby bezpośrednio niezwiązane ze sztuką malarską. Sprawiają to głównie takie cechy jak:
- mocna i wyrazista kolorystyka,
- nasycenie barw,
- wyraźne kontury,
- rozmach i widoczna kontrastowość.
Dzieła wykonane w tym stylu często przybierają ogromne rozmiary, dzięki którym twórcy nie są ograniczeni w wyrażaniu swojej wizji artystycznej. Wraz z Galeria Plakatu znajdziesz swój obraz pop art
Co przedstawiają obrazy w stylu pop artowym?
Obrazy pop art mają często na celu w wyolbrzymiony lub groteskowy sposób przedstawić przywary ludzkie, lub ich codzienne zachowania. Można wręcz powiedzieć, że artyści z pełną premedytacją szokowali odbiorców poprzez dobitne obnażenie ludzkich wad, co stanowiło kontrast do jasnej i wesołej kolorystyki dzieła.
Obecnie sztuk pop art kojarzona jest z komiksami, reklamami bądź sztuką uliczną, która również swoimi korzeniami sięga właśnie do obrazów pop artowych.