Przenośny tunel foliowy to określenie dla szklarni, której konstrukcja jest tak zaprojektowana, że można ją przemieszczać na szynach. Pozwalają one na umieszczenie konstrukcji tam, gdzie rośliny potrzebują wsparcia dla schronienia, aby w odpowiednim momencie przenieść konstrukcję w inne miejsce. Model na szynie posiada koła, a na obu końcach tunelu zamontowany jest pług (lub narty), który rozgarnia ziemię podczas transportu tunelu, dzięki czemu konstrukcja nie grzęźnie w gruncie. Aby nowoczesny tunel foliowy mógł optymalnie pracować do przykrywania pod uprawami komercyjnymi, musi być prawidłowo ustawiony.
Przenośny tunel foliowy – jak z niego korzystać?
Aby uprawa pod osłonami i uprawa w przenośnym tunelu foliowym była opłacalna dla hodowcy, trzeba myśleć w kategoriach lat, a nie sezonów. Plan ten musi uwzględniać potrzeby roślin, nawożenie gleby, płodozmian, optymalne terminy siewu, klimat, temperaturę itp. Na podstawie tych informacji można łatwo zaplanować przemieszczanie tuneli oraz kiedy, gdzie i w jakiej sekcji upraw pod osłonami będzie to konieczne. Wraz ze zmieniającymi się porami roku, potrzebami roślin i zmianami temperatury, możesz zaspokoić potrzeby roślin tak bardzo, jak to możliwe, a one będą się rozwijać i owocować, aż w końcu będą w obfitości.
Położenie pod blokiem folii
Przenośny tunel foliowy przemieszczany jest poprzez przymocowanie do konstrukcji pasów holowniczych ciągniętych przez ciągnik, traktor lub pojazd. Aby przejazd przebiegał sprawnie i bezproblemowo, przed przystąpieniem do budowy bloku foliowego należy odpowiednio przygotować teren. Musi być wypoziomowany i w miejscu, gdzie porusza się szyna, utwardzony, odpowiednio wyregulowany, aby w zbiorach skierowanych na słońce nie gromadziła się woda, aby jak najdłużej się nagrzewał. Montaż konstrukcji nie jest skomplikowany, użytkownicy najczęściej decydują się na wykonanie go we własnym zakresie. Jest to spora oszczędność, ponieważ zatrudnienie wykwalifikowanej ekipy kosztuje sporo pieniędzy.