Ślimaki to bardzo uciążliwe organizmy, które często pojawiają się w uprawach roślin. W szybkim tempie niszczą sadzonki oraz zanieczyszczają warzywa śluzem i odchodami. Walka z tymi szkodnikami nie jest łatwa, dlatego zaleca się stosować skuteczne preparaty, którymi są moluskocydy.
Metody walki ze ślimakami w ogrodzie oraz w uprawach
Zwalczanie ślimaków polega na ich mechanicznym zbieraniu oraz niszczeniu, nie jest to jednak metoda wydajna, zwłaszcza w dużych uprawach. Z pomocą przychodzą preparaty na ślimaki, które charakteryzują się wysoką skutecznością oraz wydajnością. Moluskocydy stosowane są do uprawy roślin użytkowych. W skład środków ochrony roślin wchodzą naturalne substancje lub składniki syntetyczne, które działają drażniąco na mięczaki. Sposoby działania środków na ślimaki:
- kontaktowe — po kontakcie ślimaków z preparatem dochodzi do uszkodzenia ciała, często odwodnienia,
- żołądkowe — po spożyciu preparatu ślimak ulega zatruciu,
- odstraszające,
- zwabiające — pułapki, które wabią i unieszkodliwiają ślimaki.
Profesjonalna walka ze ślimakami w uprawach
Ślimaki w uprawach powinny być zwalczane, ponieważ doprowadzają do zniszczenia plonów oraz ich zanieczyszczenia. Zaleca się stosować skuteczne preparaty, które niszczą mięczaki. Granulowane preparaty dostępne np. na otorolny.pl zawierają substancje wabiące ślimaki. Mięczaki zjadają granulki i ulegają zatruciu. Działanie preparatu jest długie, pozwala skutecznie chronić uprawy przed ślimakami nagimi, które są bardzo groźne dla roślin. Środek ochrony roślin w formie granulek może być stosowany w ogrodach oraz w uprawach.