Istnieją spory dotyczące regularności stosowania bakterii w szambach ekologicznych, czy też w oczyszczalniach drenażowych i biologicznych. Istnieje jednak szereg sytuacji, gdy bakterie do oczyszczalni są koniecznym dodatkiem. Sprawdź 5 najpowszechniejszych sytuacji, gdy musisz dostarczyć bakterie do oczyszczalni.
Uruchomienie oczyszczalni
Rozruch oczyszczalni to okres, w którym flora bakteryjna w zbiorniku nie jest wystarczająco rozwinięta. Nie pozwala to działać systemowi z pełną efektywnością do czasu naturalnego namnożenia bakterii. Należy jednak pamiętać, że rozwój flory w początkowym okresie jest wolny i mogą go wspomóc wyłącznie bakterie do oczyszczalni w formie biopreparatu. Jakie są inne sytuacje, gdy warto sięgnąć po preparat?
Biopreparaty będą także konieczne, gdy do zbiornika dostanie się duża ilość czystej wody. Oczywiście woda w krótkim okresie nie stanowi poważnego zagrożenia. Jednak utrzymanie takie stanu rzeczy prowadzi do zmniejszenia się ilości ścieków w zbiorniku, a tym samym do osłabienia żywotności flory bakteryjnej. To z kolei przekłada się na jej niższą efektywność.
Każdy, kto ma szambo biologiczne, czy też oczyszczalnie musi pamiętać, że niskie temperatury stanowią dla nich zagrożenie. Jeżeli więc w okresie zimowym dojdzie do zamarznięcia ścieków, konieczne będzie wzbogacenie środowiska poprzez bakterie.
Inne sytuacje, w których trzeba zastosować biopreparaty to m.in.:
– jeżeli pojawiły się problemy z napowietrzeniem,
– jeżeli do zbiornika dostała się duża ilość detergentów,
– jeżeli do ścieków dostała się duża ilość tłuszczów,
– jeżeli dopływ świeżych ścieków został przerwany.