Biologiczne oczyszczanie wody

Oczyszczalnia biologiczna

Przydomowe oczyszczalnie biologiczne wykorzystuje procesy biologiczne do zneutralizowania toksycznych substancji i rozkład ich na związki neutralne dla środowiska. Wskutek przeprowadzonego procesu pozostałości po oczyszczaniu można bezpiecznie odprowadzić do gruntu.

Jak działa biologiczna oczyszczalnia?

Proces oczyszczenia można podzielić na dwa zasadnicze etapy. Pierwszy z nich polega na rozkładzie osadów, na związki rozpuszczalne w wodzie, przez bakterie beztlenowe. Następnie woda przechodzi przez filtry. Kolejny etap odbywa się w warunkach tlenowych. Po tym stadium woda jest oczyszczona w ponad dziewięćdziesięciu procentach. Możliwość oczyszczania wody wynika z odpowiedniej wielokomorowej budowy zbiornika oczyszczalni. Oczyszczanie ścieków odbywa się dzięki sile grawitacji i jest niezależna od sieci elektrycznej i nie wymaga działania pomp czy silników. Tutaj można znaleźć więcej informacji na temat działania, ale również montażu takich zbiorników.

Oczyszczalnia biologiczna

Co należy zrobić przed inwestycją w przydomową oczyszczalnię ścieków?

Decyzja o budowę biologicznej oczyszczalni musi odbyć się po analizie przepisów prawnych i formalnych. W Polsce nie w każdym miejscu można wybudować oczyszczalnię. Budowa oczyszczalni biologicznej wymaga odpowiednich warunków glebowych, aby mogła spełniać swoją funkcję. Przed budową należy skonsultować się z producentem lub instalatorem. Przed inwestycją warto sprawdzić możliwość dofinansowania inwestycji ze środków gminnych. Obniży to koszty i wybór przydomowej oczyszczalni cieków może być jeszcze korzystniejszy.