Dlaczego warto używać bakterii do przydomowego szamba?

Bakterie do szamba

Właściciele działek na których nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, do odprowadzania ścieków najczęściej wybierają model instalacji szamba. W przypadku takiego rozwiązania ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego rodzaju szamba ale także właściwa pielęgnacja i oczyszczanie zbiornika.

Dlaczego konieczne jest regularne oczyszczanie szamba?

Liczba różnego rodzaju zanieczyszczeń, które spływają do przydomowego szamba, może powodować powstawanie zatorów. Dzieje się tak zwłaszcza, podczas braku dostatecznych procesów fermentacji oraz niedostatecznego oczyszczania zbiornika. Drożność zbiornika zapewnia regularne opróżnianie zbiornika oraz stosowanie preparatów, jakimi są bakterie do szamba. Powyższe czynności zapobiegną powstawaniu zagniwania, powstawaniu osadów oraz nieprzyjemnych zapachów. Co ważne, zadaniem preparatów do szamba jest także zapobieganie przedostawaniu się substancji szkodliwych do gruntu.

Sposoby na oczyszczenie szamba

Poza regularnym opróżnianiem zbiornika szamba równie ważnym sposobem jest stosowanie specjalistycznych preparatów do szamb. Bakterie do szamba unieszkodliwiają ścieki oraz umożliwiają ich obróbkę. Wybierając odpowiednie, warto aby posiadały w swoim składzie kilka szczepów bakterii wraz z dodatkiem enzymów. W takiej kombinacji są najskuteczniejsze w działaniu.

Istnieje wiele preparatów do szamba, wśród których wyróżnić można:

– tabletki do szamba,

– proszek,

– płyn.

Bakterie do szamba

Zastosowanie bakterii do szamba zmniejsza ilość osadów dennych i pozwala na udrażnianie rury kanalizacyjnej oraz drenażowej. W dłuższym okresie przyspieszają proces oczyszczania i odpompowywania szamba. Mogą być stosowane zarówno w szambach ekologicznych, przelewowych oraz tradycyjnych. Nie powodują korozji oraz są bezpieczne dla ludzi oraz zwierząt.