Indywidualny projekt domu – tak czy nie?

Indywidualny projekt domu - tak czy nie?

Podczas projektowania domu wiele osób staje przed wyborem, czy postawić na już gotowe rozwiązanie, dostępne u projektanta, czy jedna zdecydować się na stworzenie indywidualnego projektu domu. Poniżej przedstawiamy podstawowe różnice między obydwoma tymi typami.

Dostosowanie do różnych potrzeb

Standardowy, gotowy projekt domu jest przeznaczony do użycia na klasycznej działce, na której nie występują żadne większe problemy – jak przecinająca ją rzeka, nieustawny kształt czy różnego rodzaju służebności. Są to stosunkowo proste projekty i świetnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby stosowania indywidualnych rozwiązań.

Indywidualne projekty domów natomiast są tworzone od zera dla indywidualnego klienta. Nie są później udostępniane innym osobom, a projektant przygotowuje je albo według istniejących warunków otoczenia, albo zgodnie z prośbą klienta.

niezwykłe indywidualne projekty domów

Koszt

Indywidualny projekt domu, jak można się domyślić, jest dużo droższym rozwiązaniem. Osoba zajmująca się tworzeniem projektu musi opracować szkic i założenia od zera, co wymaga dużo więcej pracy, zatem – oznacza również wyższe koszty.

Projekty gotowe są wykorzystywane przez wielu klientów i jedynie dostosowywane pod kątem pewnych niuansów. Nakład pracy, jaki trzeba w nie włożyć jest dużo niższy i, co za tym idzie – również cena, jaką trzeba za nie zapłacić, jest mniejsza.

Czas oczekiwania

Gotowe projekty domów są dostępne od ręki. Na naniesienie na nich niezbędnych zmian trzeba z reguły poczekać kilka dni (czas ten może różnić się od aktualnego obłożenia biura projektowego i zazwyczaj jest komunikowany klientom już na wstępnie współpracy), jednak nie jest to szczególnie długi czas.

Indywidualny projekt domu jest tworzony na zamówienie, według potrzeb klienta, od zera. To sprawia, że jego przygotowanie zajmuje dużo więcej czasu i wiąże się również z większą potrzebą kontaktu na linii klient – projektant. Przez to, koszty są dużo wyższe – dokładnie tak samo, jak projekt indywidualny wymaga więcej pracy od osoby zajmującej sie jego stworzeniem.