Obraz w stylu po art – krótka charakterystyka

obrazy pop art

Bez dwóch zdań sztuka to rzecz względna i na przestrzeni lat, wprowadzano do niej coraz to nowsze nurty. Wiele z nich zyskało międzynarodową sławę, z kolei inne wykorzystywane były głównie w obrębie jednego regionu, nie przebijając się do szerszej grupy odbiorców. Jedno jest pewne. Malarze sięgali po coraz to nowsze sposoby wyrażania i przekazywania emocji za pośrednictwem swoich dzieł. Jednym z młodszych kierunków w sztuce malarstwa jest nurt tak zwany pop art.

Początki sztuki pop art

Mówi się, że jest to stosunkowo młody kierunek w sztuce, ponieważ narodził się on dopiero w latach 50 XX wieku. Mówiąc dokładniej, jego promotorem stał się znany ówcześnie krytyk literacki Lawrance Alloway, który to w 1952 r. na łamach jednego z czasopism po raz pierwszy użył właśnie tego terminu. 

Co ciekawe, z początku często sztukę pop art łączono lub szukano jej podobieństw w innym kierunku malarstwa, jakim był ekspresjonizm abstrakcyjny, mający pewne cechy wspólne z obrazami w stylu pop art.

Główne cechy obrazów pop art

Czym charakteryzuje się ten kierunek malarski? Jest on bez wątpienia jednym z łatwiejszych do rozpoznania nawet przez osoby bezpośrednio niezwiązane ze sztuką malarską. Sprawiają to głównie takie cechy jak:

  • mocna i wyrazista kolorystyka,
  • nasycenie barw,
  • wyraźne kontury,
  • rozmach i widoczna kontrastowość.

Dzieła wykonane w tym stylu często przybierają ogromne rozmiary, dzięki którym twórcy nie są ograniczeni w wyrażaniu swojej wizji artystycznej. Wraz z Galeria Plakatu znajdziesz swój obraz pop art

obrazy pop art

Co przedstawiają obrazy w stylu pop artowym?

Obrazy pop art mają często na celu w wyolbrzymiony lub groteskowy sposób przedstawić przywary ludzkie, lub ich codzienne zachowania. Można wręcz powiedzieć, że artyści z pełną premedytacją szokowali odbiorców poprzez dobitne obnażenie ludzkich wad, co stanowiło kontrast do jasnej i wesołej kolorystyki dzieła.

Obecnie sztuk pop art kojarzona jest z komiksami, reklamami bądź sztuką uliczną, która również swoimi korzeniami sięga właśnie do obrazów pop artowych.