Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Buduje się je przede wszystkim w miejscach nieskanalizowanych. Do prawidłowego działania tego rodzaju instalacji niezbędne jest zastosowanie biopreparatów odpowiedzialnych za neutralizację szkodliwych substancji i oczyszczanie ścieków.
Na co zwrócić uwagę wybierając biopreparaty do oczyszczalni
Producenci biopreparatów do oczyszczalni zachęcają do zakupu swoich produktów. Aby wybrany środek spełniał swoją funkcję, musi posiadać odpowiedni skład. Podstawowym składnikiem większości produktów są bakterie, które skutecznie rozkładają ściekowe zanieczyszczenia. Niektórzy producenci dodają również enzymy wspomagające degradację szkodliwych związków chemicznych. Ich okresowe stosowanie wpływa na poprawę skuteczności działania preparatu. Odpowiednio dobrane bakterie powinny mieć zdolność do samodzielnego namnażania się i tworzenia w zbiorniku specyficznego ekosystemu. Przy wyborze biopreparatów do oczyszczalni warto zwrócić uwagę także na cenę.
Rodzaje dostępnych produktów
Warto pamiętać, że nie zawsze najdroższe produkty są najlepsze, dlatego przed zakupem warto zasięgnąć opinii fachowców. Biopreparaty do oczyszczalni dostępne są w różnych formach. Dużą popularnością cieszą się produkty w formie proszku, który wsypuje się do zbiornika ze ściekami. Proszek sprzedawany może być w workach, wiaderkach lub saszetkach. Producenci w swej ofercie mają także tabletki do oczyszczalni. Zaletą preparatów w tej formie jest wygoda stosowania. Tabletka posiada odpowiednie proporcje składników, a w jej składzie znajduje się mikrobiologiczny koncentrat oraz wypełniacze. Mniej popularne i trudniejsze w stosowaniu są biopreparaty w formie płynów.