Zalety i wady taśm mierniczych


Wiele narzędzi, na których polegają ludzie, jest często uważanych za oczywiste. Taśma miernicza jest jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi w majsterkowaniu, a także w wielu środowiskach pracy. Istnieje wiele różnych typów i modeli taśm mierniczych, z których każdy ma swoje zalety i wady.

Metalowe miarki

Taśmy miernicze stalowe produkowane są od XIX wieku i są najczęstszym rodzajem taśmy mierniczej stosowanej w budownictwie, ale nie tylko. Są niezwykle trwałe i mogą mierzyć do 30 metrów, w zależności od taśmy mierniczej, a jednymi z najbardziej popularnych są taśma miernicza Milwaukee. Są niezwykle kompaktowe i można je łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Ich główną wadą jest niebezpieczeństwo, że metal może przeciąć skórę podczas użytkowania. Niełatwo nimi też manipulować, więc pomiar obszaru, który nie jest linią prostą, może być trudny.

Miękka taśma miernicza

Używana zwykle w domu lub do szycia, miękka taśma miernicza jest mniej wytrzymałym kuzynem metalowej metrówki. Ponieważ twarde taśmy miernicze są wykonane z metalu i mają zdolność zwinięcia z powrotem przy bardzo dużych prędkościach, powodując skaleczenia dłoni – miękkie taśmy miernicze zapobiegają temu.

Mogą być również używane w miejscach, do których trudno się dostać, takich jak ciasne przestrzenie i szczeliny, ponieważ można nimi łatwo manewrować. Ponieważ miękką taśmę mierniczą można łatwo manewrować do niemal dowolnego kształtu i rozmiaru, można ich używać na okrągłych obszarach, co jest prawie niemożliwe w przypadku metalowych taśm mierniczych. Większość miękkich taśm mierniczych nie zwija się w urządzeniu i jest zaprojektowana tak, aby pokonywać znacznie krótsze odległości niż tradycyjne taśmy miernicze stalowe, co czyni je bardziej niekorzystnymi w przypadku większych zadań, które wymagają dużego ruchu.