Bardzo często jest tak, że budowa własnego domu stanowi najważniejszą i najdroższą inwestycję w całym życiu. Zdecydowana większość inwestorów wznosi nieruchomość, która służy nie tylko jemu, ale też jego potomkom, całym pokoleniom. Zanim zdecydujemy się na realizację takiej inwestycji, należy poznać, co wpływa na koszt budowy, dzięki czemu łatwiej będzie oszacować budżet.
Jaki będzie miał dom piętrowy koszt budowy?
Niezależnie od tego na jakie projekty domów jednorodzinnych piętrowych z kosztorysem się zdecydujemy, całkowity koszt budowy będzie opiewać na inne kwoty – sprawdź na www Domywstylu.pl. Co w takim razie na nie wpływa? Kluczowymi czynnikami decydującymi o wysokości inwestycji są:
• Bryła budynku,
• Wykorzystane materiały i sprzęt budowlany,
• Rodzaj dachu,
• Stolarka zewnętrzna,
• Podpiwniczenie,
• Instalacje.
Nikt nie chce niepotrzebnie przepłacać na wznoszeniu budynków, dlatego warto zdecydować się na optymalne dla siebie projekty domów piętrowych z kosztorysem. Wiedząc, co dokładnie wpływa na całkowity koszt realizacji projektu, można znaleźć sposoby na zmniejszenie ponoszonych wydatków. Jeśli chodzi o bryłę budynku, to zasada jest prosta – im będzie ona bardziej skomplikowana, tym trzeba liczyć się z wyższymi kosztami. Najtańsze rozwiązania dotyczą bryły prostej i regularnej. Wydatki związane z wykorzystywanymi materiałami można zredukować, decydując się na projekt domu energooszczędnego. Dalej mamy rodzaj dachu – im więcej będzie spadów, tym wyższe czekają nas koszty. Z ekonomicznego punku widzenia warto wybrać dach dwuspadowy. W każdym domu nie może zabraknąć okien i drzwi, które niestety są źródłami strat ciepła. W celu zredukowana ich, należy postawić na szczelną stolarką, co jednak generuje dodatkowe koszty. Podobnie jak wykonanie piwnicy. Warto z niej zrezygnować, co przełoży się na tańszy projekt i jego realizację. Oszczędności można uzyskać, ograniczając obszar, na którym ma zostać rozprowadzona instalacja elektryczna, wodna i kanalizacyjna.