Dlaczego wybranie klamki zewnętrznej jest tak ważne?

Klamki do drzwi

Podczas budowy domu i wyposażania go w kolejne element, zwracać trzeba uwagę na naprawdę olbrzymią ilość szczegółów i spraw typowo użytkowych. Jak się jednak okazuje, dotyczy to nawet tak z pozoru niewielkich detali, jak zewnętrzne klamki do drzwi. Dlaczego są one tak ważne?

Warunki pracy

Zdecydowanie najważniejszym powodem, dla którego koniecznie trzeba się przyłożyć podczas wybierania klamek drzwi, jest to, że pracują one w bardzo niestandardowych warunkach. Klamki drzwiowe wewnętrzne nie muszą się zmagać z większością zagrożeń tych, które umieszczone są na zewnątrz. Z tego też powodu nie muszą charakteryzować się tak dobrą budową. Z czym zatem muszą się zmagać te zewnętrzne?


Klamka do drzwi, która pracuje na zewnątrz, cały czas poddawana jest działaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Mowa tu jest o silny słońcu, wietrze, wysokiej temperaturze, czy też oczywiście mrozie.

Klamki do drzwi

Częstotliwość użytkowania

Oczywiście niekorzystne warunki atmosferyczne to nie jedyna trudność, z jaką musi sobie każdego dnia radzić taka klamka. Inną jest częstotliwość jej użytkowania. Klamka zewnętrzna używana jest o wiele częściej niż ta wewnątrz domu. Sprawia to, że jest ona bardzo podatna na uszkodzenia w wyniku zwykłego zmęczenie materiału. Prędzej czy później nawet najmocniejsza klamka podda się, jeśli wystarczającą wiele razy się jej użyje. Warto mieć to na uwadze, gdy wybiera się konkretny materiał wykonania danej klamki.