Jak wybierać modne lampy do łazienki?


Odpowiednio dopasowane oświetlenie pomieszczenia łazienkowego będzie miało ogromny wpływ zarówno na jego estetykę, jak i funkcjonalność. Dobór lamp do łazienek okazuje się zwykle wyjątkowo istotny. Ze względu na mnogość funkcji pełnionych przez te pomieszczenia, warto umieścić w nich kilka źródeł światła. Zazwyczaj pojawiają się tu lampy sufitowe i dodatkowe oświetlenie punktowe. Jak wybierać akcesoria, które będą zarówno modne, jak i funkcjonalne?

Jak dopasować lampy do zapotrzebowania?

Poszukując odpowiednich lamp należy wziąć pod uwagę własne zapotrzebowanie i parametry wnętrza, w którym zostaną one umieszczone. Światło w łazience powinno umożliwiać wyciszenie się i zaznanie relaksu. Branie kąpieli lub zażywanie prysznicu może być skutecznym sposobem na zniwelowanie stresu. Należy pamiętać również o tym, że przy wykonywaniu wielu zabiegów higienicznych i kosmetycznych konieczne jest wykorzystanie intensywnego, punktowego oświetlenia. Ze względu na wymienione czynniki, zaleca się umieścić w pomieszczeniu lampę sufitową o delikatnym blasku oraz kinkiety lub dodatkowe lampy halogenowe w strefie z lustrem. Dobrym rozwiązaniem mogą być również lampy naścienne o ciekawej barwie, które stworzą odpowiedni nastrój do wieczornej kąpieli.

Istotne parametry lamp łazienkowych

Kupując lampy do łazienki należy pamiętać o wysokim stopniu wilgotności w tym pomieszczeniu. Warto decydować się na akcesoria wykonane z odpornych na korozję materiałów. Takie lampy powinny być wodoszczelne na poziomie IP44 lub wyższym. Warto również dopasować akcesoria do wielkości wnętrza. W niskich mieszkaniach korzystnym rozwiązaniem mogą okazać się plafony i oprawy sufitowe.

Jak dopasować lampy do stylu łazienki?

Możliwe do odnalezienie lampy łazienkowe bez problemu dopasują się do wielu modnych stylów wnętrzarskich. Urządzając pomieszczenie sanitarne w konwencji skandynawskiej lub boho, warto zdecydować się na akcesoria z elementami impregnowanego drewna. Osłony żarówek powinny być utrzymane w stonowanych barwach. W łazienkach loftowych i industrialnych doskonałym rozwiązaniem będą metalowe lampy stylizowane na modele możliwe do odnalezienie w dawnych fabrykach. Wspaniałym pomysłem we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych będą proste i łatwe do czyszczenia plafony i oprawy sufitowe. W salonie kąpielowym w stylu glamour nie powinno zabraknąć zdobionego żyrandola przystosowanego do warunków panujących w łazience. Odpowiednio dopasowane oświetlenie wpłynie korzystnie na funkcjonalność wnętrza i jego walory estetyczne.