Jak zmniejszyć koszt budowy domu?

Każdy z nas z całą pewnością marzy o tym, aby pewnego dnia stać się właścicielem własnego domu. Niestety realizacja tego marzenia zarezerwowana jest dla nielicznych, ponieważ koszt budowy domu to w obecnych czasach inwestycja liczona na całe życie spłacania zaciągniętego kredytu. A przecież można wybudować dom za 200 tys (zobacz katalog). Wystarczy tylko wiedzieć, jak to zrobić.

Kwestia działki

Gdy wielu inwestorów zastanawia się nad tym, jak powstają domy do 200 tys, najczęściej mają na myśli używanie gorszych jakościowo materiałów, wynajęcie gorszej ekipy budowlanej, a w skrajnych przypadkach wykonanie wielu prac budowlanych samodzielnie. Nie tędy jednak droga, ponieważ ogromne oszczędności na takiej inwestycji można znaleźć zupełnie w innym miejscu.
Czynnikiem, który w dużej części wpływa na koszt budowy domu, jest posiadana działka. Żeby zmniejszyć cenę domu, warto by więc przede wszystkim zaoszczędzić na działce. Jej cena wynika nie tylko z lokalizacji, lecz również z tego, jakiego będzie kształtu. W przypadku więc mniejszych funduszy warto rozważyć np. budowę domu na oskiej działce, która jest nawet o 20-30% tańsza, niż działka tradycyjna.

Kwestia domu

Rzecz jasna sama działka nie obniży łącznego kosztu budowy domu. Wpływa na to jeszcze kilka innych czynników. W głównej mierze pamiętać trzeba o tym, jakiego metrażu będzie dany dom, a także jakiego rodzaju będzie jego bryła. Często paradoksalnie zdarza się tak, że dom o mniejszej powierzchni, lecz piętrowy, będzie tańszy w wykonaniu niż dom o większej powierzchni, a parterowy.
Dodatkowo na cenę projektu wpłynie również to, jaką metodą będzie on wykonany. Czy wynajęta do budowy firma zajmie się całą inwestycją od początku do końca, czy też może realizować będzie jedynie prace budowlane, a pozostałymi sprawami organizacyjno-logistycznymi, inwestor zajmie się samodzielnie, co oczywiście obniży cenę.
Jeśli weźmie się pod uwagę te czynniki, to domy pod klucz do 200 tys stają się nie tylko możliwe, co stosunkowo łatwe do zrealizowania.