Tunele ogrodowe do uprawy truskawek


Tunele ogrodowe są najczęściej używane do okrywania truskawek lub innych owoców lub warzyw. Od kilku lat na polskim rynku dostępne są tunele, które są łatwe i szybkie w montażu. Rama, na której będzie montowana konstrukcja, jest wkręcana w grunt, a grunt nie wymaga specjalnego przygotowania do montażu tego typu tunelu. Rama montowana jest na wygiętych rurkach, które połączone są ze sobą przewodami. Folia jest mocowana za pomocą stalowych lin i klipsów.

Budowa tuneli ogrodowych

tunel foliowyRury stalowe są wykorzystywane do budowy tuneli, które są przenośne i muszą mieć zwiększoną odporność na skręcanie i zginanie do 35% wyższą niż zwykłej stali. Rury i wszystkie inne elementy użyte do budowy muszą być ocynkowane wewnątrz i na zewnątrz, aby zapewnić długą żywotność.

Na rynku dostępne są również tzw. tunele teleskopowe, które łączą w sobie cechy tuneli indywidualnych i grupowych. Podczas montażu takich tuneli pożądane jest zapewnienie wentylacji podczas zbiorów, które zwykle odbywają się w wysokich temperaturach. Ciekawym rozwiązaniem do odprowadzania wody w tunelach foliowych jest rynna wykonana z grubej folii. Zaletą rynny jest również to, że w pewnym stopniu chroni ona rośliny przed rozwojem chorób grzybowych.

Szeroki wybór tuneli ogrodowych znajdziesz tutaj: https://focusgarden.pl/tunele-foliowe-c-50_69.html.

Zalety tuneli ogrodowych

Główną zaletą uprawy truskawek w tunelach jest to, że nie są one zależne od warunków pogodowych i że produkują truskawki o wysokiej jakości. Możliwe jest również kontrolowanie warunków środowiskowych (temperatura, wilgotność), w jakich rosną rośliny, w przeciwieństwie do uprawy na polu.

Tunele ogrodowe tworzą mikroklimat, który wpływa korzystnie na wzrost roślin, m.in. poprzez eliminację w znacznym stopniu chorób grzybowych, co skutkuje istotnym wzrostem plonów i udziału jagód. Zmniejszenie zagrożenia rozwojem choroby ogranicza stosowanie fungicydów i pozwala zaoszczędzić znaczne środki finansowe.