Jak prawidłowo montować sufitowe oprawy oświetleniowe?

Oprawy sufitowe wpuszczane z powodzeniem montowane mogą być zarówno w sufitach podwieszanych, jak i tych bardziej klasycznych. Stanowią nie tylko doskonałą dekorację, ale również często pełnią funkcję dodatkowego oświetlenia. W tym przypadku ważny jest nie tylko właściwy dobór oprawy, ale również i jej prawidłowy montaż.

Istotne przygotowanie do pracy

Aby lampy wpuszczane w sufit zamontować szybko, sprawnie i przede wszystkim skutecznie niezbędne jest przygotowanie przed rozpoczęciem pracy odpowiednich narzędzi. Zdecydowanie najbardziej przydatne będą tu następujące elementy:

  • oprawa sufitowa wpuszczana (element zdecydowanie najważniejszy),
  • dobrej jakości szczypce tnące,
  • wkrętak (najlepiej taki z izolowanym uchwytem),
  • wiertarka z otwornicą (ewentualnie może być również ostry nóż lub piła otwornica),
  • szczypce do ściągania izolacji,
  • przyda się również miarka, cyrkiel oraz ołówek.

Zastosowanie środków bezpieczeństwa

Lampy LED sufitowe wpuszczane są stosunkowo proste w montażu. Należy się przy nim kierować przede wszystkim instrukcjami pochodzącymi od producenta (często w instrukcjach dołączonych do opraw jest dość szczegółowo opisane, jak powinien krok po kroku wyglądać ich montaż). W tym przypadku warto poza samym sposobem montażu zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo prowadzonych prac. Przede wszystkim przed rozpoczęciem prac powinien zostać odłączony obwód elektryczny, na którym będą instalowane wybrane oprawy sufitowe. Dla zapewnienia bezpieczeństwa montażu bardzo ważne jest również pozostawienie odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni nad zabudowanym płytą źródłem światła. Należy także pamiętać o tym, że aby uniknąć nieprzyjemności w późniejszym czasie, maksymalne obciążenie jednostkowe dla pojedynczej oprawy przy płycie o grubości 12,5 mm wynosić powinno 0,06 kN.