Lampa stołowa – jak wybrać odpowiednią?

lampa stołowa

Lampa stanowi funkcjonalny element wyposażenie większości polskich mieszkań. Pomimo swoich niewielkich gabarytów może mieć olbrzymi wpływ na całość zastosowanej aranżacji. Podpowiadamy, czym się kierować przy jej wyborze.

Lampa stołowa – dlaczego jest tak ważna?

Podczas dekorowania domu należy zwracać uwagę na najmniejsze detale. Jednym z nich może być lampka znajdująca się na stole w salonie lub sypialni. Jej odpowiedni dobór pozwala na uzyskanie oświetlenia zapewniającego przytulny i urokliwy klimat wybranego pomieszczenia. Jej kształt i styl sprawia mogą skutecznie podkreślać charakter aranżacji. Ponadto lampy stołowe zapewniają odpowiednią ilość światła pozwalającą na czytanie ulubionych książek lub wykonywanie innych czynności nie wymagających wykorzystania głównego źródła oświetlenia. Umiejscowione w pokojach dziecięcych sprawiają, że maluchy nie muszą bać się ciemności.

Jak wybrać lampę stołową?

Przed wyborem wymarzonej lampy stołowej należy przeanalizować kilka kwestii. Najważniejsze z nich to:

  • rozmiar – lampa stołowa powinna być dopasowana do metrażu wybranego pomieszczenia. Ogromne modele będą wyglądały nieproporcjonalnie w niewielkich wnętrzach. W takich sytuacjach sprawdzą się smukłe lampy o niewielkich gabarytach. Warto pamiętać, że dolna krawędź abażuru lampki powinna znajdować się na wysokości oczu podczas siedzenie w fotelu lub odpoczynku.
  • design – styl lampy powienien być dostosowany do aranżacji danego wnętrza. Nie można zapominać, że ma spełniać dwa zadania: doświetlać pomieszczenie i stanowić niebanalny element dekoracyjny. Jej umiejętny dobór pozwala na wprowadzanie harmonii aranżacyjnej. Lampka może przyjmować wiele kształtów, w nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się modele o minimalistycznym charakterze. Klasyczne aranżacje dają możliwość wykorzystania lamp z ozdobnymi, tradycyjnymi abażurami.
  • rodzaj oświetlenia – w dzisiejszych czasach stawia się na lampy zapewniającą satysfakcjonującą energooszczędność. Dlatego częstym wyborem są modele obsługujące świetlówki lub żarówki LED.