Wielodoniczka – skuteczny sposób na rozsadę

wielodniczki

Rozsada roślin to czasochłonny proces wymagający wykorzystania stosownych pojemników. W przypadku konieczności jej przeprowadzenia warto skorzystać z popularnych wielodoniczek. Podpowiadamy, czym są i dlaczego warto je stosować.

Czym jest wielodoniczka?

Wielodoniczka czyli paleta rozsadowa to pojemnik o dużej liczbie komór o różnej szerokości i głębokości, które powinny być dostosowane do potrzeb danego gatunku roślin. W zależności od potrzeb może być wyposażona w od kilkunastu do ponad stu doniczek. Jest to bardzo rozsądne rozwiązanie podczas produkcji rozsady. Sprawdzi się zarówno w przypadku profesjonalistów, jak i amatorów. Wielodoniczka zapewnia dużo miejsca dla nasion oraz odpowiednią ilość przestrzeni po ich kiełkowaniu. Dzięki jej wykorzystaniu proces rozsady staje się łatwiejszy i mniej czasochłonny.

wielodniczki

Zalety wielodoniczek

Wielodoniczki to produkty mające szereg zalet, a podstawową z nich jest wygoda wynikająca z koncentracji danego gatunku na stosunkowo małej przestrzeni. Pozostałe korzyści wynikające z ich wykorzystania to:

  • ekonomiczność – wielodoniczka pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni przeznaczonej do uprawy.
  • uniwersalność – palety rozsadowe mogą być stosowane w wielu miejscach, takich jak: szklarnie, inspekty, balkony, a nawet mieszkania.
  • wysoka wytrzymałość – wielodoniczki są produkowane z tworzyw zapewniających odpowiednią odporność na wilgoć oraz promieniowanie słoneczne.