Projekty domów tanich w budowie

projekty domów tanich w budowie

Rozważając budowę domu taniego w budowie, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim projekt oraz wykonawstwo (sposobem zleconym,  gospodarczym lub samodzielnie). W tym wypadku małe i tanie domy będą najlepszym rozwiązaniem. Jest jednak kilka podstawowych aspektów, które należy uwzględnić, decydując się na projekt.

Tanie rozwiązania

Projekty małych domów mogą z pewnością przynieść wiele oszczędności, jednak dobór materiałów i technika wykonania też ma ogromne znaczenie. Zaczynając od fundamentu, warto zasięgnąć rady kierownika budowy, czy koniecznością jest wylewanie płyty fundamentowej, czy wystarczą tradycyjne fundamenty. Podobnie wygląda to w przypadku stropów monolitycznych lub systemowych oraz bloczków, z jakich powstanie dom (ceramicznych, betonowych bądź sylikatowych).

Bryła domu jest również kluczowym czynnikiem, który wpływa na koszt budowy. Proste projekty w kształcie kwadratu lub prostokąta są o wiele tańsze niż skomplikowane i nieregularne ich odpowiedniki. Wszelkiego rodzaju balkony, lukarny, dodatkowe tarasy także podnoszą wydatki.

Natomiast biorąc pod uwagę dom parterowy z domem posiadającym użytkowe poddasze o tej samej powierzchni, to drugie rozwiązanie okazuje się tańsze. Wielokondygnacyjne budynki lub z podpiwniczeniem należą do zdecydowanie droższych rozwiązań, dlatego nie należy ich szukać wśród projektów domów tanich w budowie.

https://www.domywstylu.pl/projekty-malych-domow/

Nie można również pominąć rodzaju dachu, który może mieć znaczący wpływ na całkowity koszt inwestycji. Okazuje się, że dachy dwuspadowe są najtańsze w budowie, gdyż nie mają tylu elementów łączeniowych co wielospadowe oraz są mniej czasochłonne w wykonaniu. Jeśli chodzi o dachy płaskie, to ich solidne wykonanie wymaga użycia bardzo drogich materiałów (często niedostępnych w marketach budowlanych), a do prawidłowego wykonania jest potrzebny porządny fachowiec z dużym doświadczeniem (nie zawsze tani).

Kolejną wartą rozważenia kwestią jest posiadanie garażu murowanego w bryle. Zdecydowanie mniej kosztowne jest wybudowanie wiaty garażowej.

Najważniejsze aspekty

Na rynku jest zatrzęsienie rozmaitych projektów małych domów czy projektów tanich w budowie, wśród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Aby dokonać optymalnego wyboru, należy przede wszystkim uwzględnić:

  • rodzaj fundamentu
  • rodzaj bloczka
  • bryłę budynku
  • typ zadaszenia
  • rodzaj garażu.