Deszczownica – rodzaje oraz wskazówki


Deszczownica jest ciekawą alternatywą dla klasycznych słuchawek prysznicowych. Ponadto, umożliwia komfortową oraz wygodną kąpiel. Można ją zamontować zarówno nad wanną, jak i w kabinie prysznicowej. Mimo tego, że zazwyczaj nie pozwala na regulację parametrów uzyskiwanego strumienia, bardzo chętnie wybierana jest głównie ze względu na walory użytkowe oraz estetykę.

Na rynku znajdziemy wiele modeli, które różnią się od siebie materiałem wykonania, kształtem oraz kluczowymi parametrami. Jaką deszczownicę zatem wybrać?

Rodzaje deszczownic

Głowice deszczownic mogą mieć różne kształty oraz wielkości. Z reguły są one kwadratowe, okrągłe lub prostokątne, a ich wymiary wahają się między 20 a 30 cm średnicy lub szerokości. To, co je różni to także liczba oraz wielkość otworów.

Deszczownice z wyższej półki cenowej posiadają termostat, który zapewnia wysoki komfort podczas mycia się oraz ogranicza ryzyko poparzenia skóry. Materiał, z jakiego są wykonane to najczęściej stal nierdzewna.

Rodzaje deszczownic:

  • Natynkowa – jest to rozwiązanie tradycyjne.
  • Sufitowa – montuje się ją na specjalnym uchwycie przytwierdzonym do podsufitki lub sufitu.
  • podtynkowa, czyli podścienna – jej elementy ukryte są za płytkami,
  • prysznicowa – montowana jest zamiast tradycyjnego prysznica. Jest bardzo łatwa w montażu.

Na jakiej wysokości montuje się deszczownicę?

Standardową wysokością do montażu deszczownicy jest około 210 cm. Dla większości osób wysokość ta umożliwi komfortowy prysznic. Nie jest to jednak regułą. Deszczownice można bowiem zamontować na dowolnej wysokości – poczynając od 160 cm, kończąc na 240 cm – według indywidualnych preferencji.

Ważne jest natomiast, aby znajdowała się ona na wysokości około 20 cm powyżej głowy. Wówczas zalety korzystania z niej będą najbardziej odczuwalne, a strumień nie będzie rozpryskiwał się nadmiernie. Odległość, w jakiej montuje się deszczownicę od ściany to najczęściej 30-50 cm.