W zależności od tego, jaką posiadamy działkę, a mianowicie jakie jest jej ukształtowanie i wielkość, będzie można zdecydować się na konkretny projekt domu piętrowego z garażem. Działka i warunki zabudowy nie zawsze powalają na wybranie garażu dwustanowiskowego w bryle budynku, wolnostojącego, wysuniętego czy podziemnego. Pojawia się pytanie, czy rzeczywiście warto wybrać garaż zespolony z domem i jakie płyną z tego korzyści.
Zalety i wady budowy domu z garażem
Dom piętrowy z garażem ma wiele zalet, wobec czego rozwiązanie to cieszy się bardzo dużą popularnością wśród inwestorów. Zaliczyć można do nich przede wszystkim:
• Swobodny i wygodny dostęp do części mieszkalnej i strefy garażowej,
• Oszczędności na budowie garażu i wolnej przestrzeni na działce,
• Większe możliwości wykorzystania miejsca na posesji,
• Uzyskanie dodatkowej przestrzeni nad garażem w postaci strefy użytkowej.
Czy można mówić też o jakichś wadach?
Projekty domów piętrowych z garażem mają pewne wady, a jedną z tych nadrzędnych jest możliwość przenikania do wnętrza domu nieprzyjemnych zapachów w postaci spalin samochodowych. Można jednak uniknąć takiego typu problemów, jeśli zadamy o prawidłową wentylację. Skuteczny system wentylacji to konieczność w przypadku garażu w bryle budynku. Innym minusem tego będzie mniej atrakcyjna elewacja budynku, jeśli zdecydujemy się na garaż dwustanowiskowy, który zajmie sporą część bryły budynku. Jest to jednak tylko defekt estetyczny, który dla większości osób nie stanowi większego problemu. Jako, że garaż jest pomieszczeniem nieogrzewanym, koniecznością staje się zadbanie o odpowiednią ochronę termiczną zlokalizowanych w jego obrębie pomieszczeń. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z wyziębianiem strefy mieszkalnej. Nie trzeba oczywiście instalować ogrzewania, ale na okres zimowy przyda się jakieś dodatkowe źródło ciepła.