Klamki do drzwi wewnętrznych – charakterystyka

klamki do drzwi wewnętrznych

Wybór drzwi pasujących do ogólnego wystroju wnętrza wiąże się z koniecznością zakupu klamki, która służy do ich swobodnego otwierania w obie strony. Wydawać by się mogło, że zakup klamki to dość banalna sprawa, jednak należy pamiętać o kilku istotnych aspektach, zanim zdecydujemy się wybrać daną klamkę. Na co zwrócić uwagę przed zakupem? O tym dowiesz się w tym artykule.

Rodzaje klamek do drzwi

Zanim dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze klamki do drzwi wewnętrznych, warto dowiedzieć się jakie rodzaje klamek można w ogóle spotkać na rynku. Na chwilę obecną można wyróżnić klamki zewnętrzne oraz wewnętrzne. Te pierwsze służą do zabezpieczenia drzwi wejściowych przed niechcianymi gośćmi. Umożliwiają one swobodne otwieranie drzwi od wewnątrz, jednak po wyjściu z domu ich ponowne otwarcie wymaga użycia klucza. Takie rozwiązanie pomaga przeciwdziałać włamaniom.

Klamki do drzwi wewnętrznych służą z kolei do swobodnego otwierania drzwi w mieszkaniu. W przypadku takich klamek, wybór kolorów oraz kształtów jest znacznie większy. Cechują się one jednak nieco mniejszą wytrzymałością niż klamki zewnętrzne, które muszą być odporne na niekorzystne warunki pogodowe.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem klamek

Zakup klamki to z pozoru błaha sprawa, jednak warto mieć na uwadze kilka istotnych aspektów przed wyborem klamki do drzwi wewnętrznych (duży wybór klamek znajdziemy m.in. na stronie GoldDoor.pl). Przede wszystkim należy zastanowić się, czy wybrana przez nas klamka będzie pasować do ogólnego wystroju wnętrza oraz do stylu drzwi. Jest to niezwykle istotne, ponieważ źle dopasowany element w postaci klamki będzie niekorzystnie wpływał na ogólny wystrój mieszkania.

Klamki wewnętrzne w odróżnieniu od zewnętrznych cechują się nieco mniejszą wytrzymałością, ponieważ nie muszą być one odporne na temperaturę oraz antywłamaniowe. Niemniej jednak przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału została wykonana klamka wewnętrzna.