Klatka dla gryzonia – jakie są kluczowe kryteria wyboru?

klatka dla gryzoni

Klatka dla zwierzęcia jest jego domem i jak każdy dom, powinna być nie tylko funkcjonalna, ale i wygodna do życia. Małe gryzonie są bardzo wybredne. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednią klatkę. Niezależnie od tego, czy Twoje zwierzę jest świnką morską, chomikiem czy myszoskoczkiem. Istnieją ogólne parametry, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze klatki.

Rozmiar należy dobrać odpowiednio do wielkości zwierzęcia

Większość małych gryzoni jest bardzo aktywna, dlatego należy wybrać dla nich wolierę, która zapewni chomikowi lub szynszyli odpowiednią przestrzeń do rozwoju. Zbyt mała klatka dla gryzoni może spowodować zaburzenia nastroju i choroby u zwierzęcia. 

Materiał wykonania klatki dla gryzonia

Wybór drewnianej woliery dla gryzoni nie jest dobrym pomysłem, ponieważ zwierzę z pewnością wygryzie dziurę i ucieknie. Ścianki plastikowe lub metalowe są bardziej odpowiednie dla gryzoni, ale ważne jest również bezpieczeństwo zdrowotne materiału. W każdym przypadku będą one smakować ścian klatki, dlatego najlepszym wyborem jest niepomalowany pręt metalowy.

Podobnie jak w przypadku rozmiarów klatki, liczba prętów musi być dostosowana do wielkości zwierzęcia. Dla dobrze odżywionego królika odstępy między prętami mogą być zbyt duże, co jest niedopuszczalne w przypadku chomika lub myszy. Upewnij się także, że pręty są dobrze zamocowane, aby gryzoń nie mógł ich wyciągnąć z klatki ani rozsunąć.

Akcesoria dla gryzoni

Obejmują nie tylko standardowe poidła i karmniki, ale także wszelkiego rodzaju kółka i drabinki. Dwa ostatnie akcesoria będą szczególnie przydatne w klatkach dla gryzoni, które lubią dużo biegać. Poidło i karmnik powinny być bezpiecznie zamknięte w klatce, tak aby zwierzę nie mogło ich łatwo przesunąć lub przewrócić.