Ościeżnice drzwi – co warto wiedzieć?

Ościeżnice drzwi - co warto wiedzieć?

Kupując drzwi, najpierw uwagę skupia wybór koloru oraz stylu. Jest to duży błąd, ponieważ warto skupić się też na aspektach konstrukcyjnych. Ościeżnica drzwi odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż musi zostać dopasowana do parametrów technicznych drzwi, w których zostaną zamontowane.

Co to jest ościeżnica drzwi?

To dodatkowy element drzwi. Warto pamiętać, iż nie jest sprzedawana w komplecie z drzwiami. Montaż ościeżnicy nie jest skomplikowany. Składa się z dwóch elementów pionowych i dwóch poziomych. Elementy pionowe to inaczej stojaki, a elementy poziome to dwie belki – jedna górna, druga dolna.

Czym są ościeżnice regulowane?

Jaki materiał wybrać?

Jednymi z najbardziej popularnymi modelami są ościeżnice drzwi drewniane, które stworzone są z klejonki drewnianej. Ościeżnice metalowe, skonstruowane są głównie z blachy stalowej ocynkowanej. W większości przypadków jest oklejona lub pomalowana (dostępne w GoldDoor). Ościeżnice są też stworzone z aluminium. Zdarza się, że są sprzedawane w zestawie z drzwiami.

Czym są ościeżnice regulowane?

Ościeżnica regulowana będzie idealnym rozwiązaniem do ścian, które cechują się niestandardowymi grubościami. Warto pamiętać o jednym ograniczeniu. Ściana nie powinna być cieńsza niż 8 centymetrów. Ościeżnice te cechują się:

  • opaskami, które otaczają ścianę z obu stron – to gwarancja ciekawszych efektów wizualnych,
  • łatwością w montażu, w porównaniu z ościeżnicą stałą,
  • chętniej wybierane są przez montażystów.

Warto pamiętać, że przed decyzją o zakupie ościeżnic, trzeba poznać grubość ścian oraz dowiedzieć się, gdzie jest otwór drzwiowy.